در این مقاله تلاش شده است که با دیدگاه علمی مدارس تیزهوشان را مورد بررسی قرار دهیم . در وهله اول باید یک تعریف از تیز هوشی داشته باشیم. برای پاسخ به این سوال لازم است ما با مفهوم هوش بیشتر آشنا شویم. هوش توانایی استفاده از پدیده ها ، سازگاری با موقعیت های جدید و تشخیص حالت ها و کیفیت های محیط است به عبارتی دیگر هوش یعنی تفکر منطقی و رفتاری موثر در محیط و عاملی قابل سنجش و اندازه گیری است.هوش معمولا توسط تست های مختلف اندازه گیری می شود و عاملی کیفی برای موفقیت تحصیلی محسوب می شود.در طبقه بندی سطوح هوش دو گروه از افراد را ما استثنایی میدانیم. افرادی که بهره هوشی آنان از 70پایین تر است و افرادی که بهره هوشی آنان از 130 بالا تر است. وقتی صحبت از استثنایی می شود یعنی گروه خاصی که نیازهای ویژه ای دارند. افراد این دو دسته به لحاظ بهره هوشی نیازمند شکل خاصی از آموزش هستند.
چرا شیوه آموزش و بررسی مدارس تیزهوشان جز موارد مهم است؟
منابع انسانی جز مهمی از ثروت یک کشور است. در جهان حدود 64 درصد ثروت در منابع انسانی است که در کشورهای توسعه یافته این عدد به 80 درصد هم رسیده است. پس هر گونه خطا در آموزش و پرورش نیروهای انسانی آسیب های جبران ناپذیری به بستر یک جامعه وارد می کند.
با توجه به مطالب فوق به بررسی محاسن و معایب مدارس تیزهوشان می پردازیم چون این افراد با هوش و استعدادی که در زمینه یادگیری دارند می توانند جز نیروهای انسانی متخصص در آینده کشور باشند.
میزان رقابت در مدارس تیزهوشان بالاست این عامل در صورتی می تواند مفید باشد که دانش آموز شخصیت حساسی نداشته باشد . دانش آموزان قبل از ورود به مدارس تیزهوشان جز سرآمدهای مدرسه و کلاس خود بوده اند ولی با ورود به مدارس تیزهوشان با تعداد زیادی افراد شبیه خود مواجه می شوند و شاید دیگر محبوبیت و توجه گذشته را دریافت نکنند و این باعث ایجاد اضطراب و ناامیدی در آنها می شود.
میزان زیاد تکالیف و مسئولیت هایی که در مدرسه به عهده دانش آموزان گذاشته می شود آنها را تا حدودی از فعالیت ها و تفریحات دور می کند و این قضیه ممکن است تاثیری سوء بر خلاقیت آنها بگذارد. نکته حائز اهمیت این است که در ارتباط با تیزهوشان باید به پارامتر خلاقیت توجه ویژه ای کرد و آنها را فدای مسائل دیگر آموزشی نکرد.
سختگیری در هر مسئله ای باید به اندازه و استاندارد باشد افراط در این موضوع نه تنها باعث بالا رفتن عملکرد دانش آموزان در مدارس تیزهوشان نمی شود بلکه ممکن اثر عکس داشته باشد و دلزدگی تحصیلی را موجب شود.
در کنار تمام این مسائل کیفیت آموزشی، بهره مندی از معلمین زبده ، داشتن مشاورین تحصیلی و روانشناختی برای دانش آموزان و خانواده های آنها از نکات مثبت و ویژه این مدارس است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
در صورت تمایل به انجام تست با شماره های زیر تماس بگیرید.
07136269294
09917630800

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه