اضطراب بیماری بیشتر از خود بیماری آسیب می زند

چرا اتفاقات ناگوار در زندگی ما تاثیر زیادی دارند؟
زیاد این اتفاقات زندگی امن و معمولی ما را در معرض خطر قرار می دهند و احساس ناامنی برای ما ایجاد می کنند. یکی از این اتفاقات ناگوار خبر فوت و مریض شدن افراد زیادی در جامعه با یک بیماری خاص و همه گیر است که میتواند علاوه بر جسم، روان ما را نیز هدف قرار دهد.
افراد در مقابل این اتفاق معمولا به سه روش واکنش نشان می دهند:
_آن اتفاق به شکل کابوس وار کل زندگیشان را دربرمی گیرد.
_بی تفاوتی پیشه می کنند و سعی در کم اهمیت جلو دادن آن دارند.
_در حالت آماده باش (on guard)قرار می گیرند.
افراد گروه اول احتمال بالایی در ابتلا به اضطراب بیماری دارند. این اضطراب به نوعی است که فرد کوچکترین مشکلات جسمانی را بسیار بزرگ و بیمارگونه می پندارد و ممکن است آنچنان شدید شود که جزئی از شخصیت وی گردد و تمام مکالماتش را تحت تاثیر قرار دهد. فرد این احساس را به راحتی می تواند به دیگران منتقل کنند و سبب آسیب به روابط و زندگی اش شود.
این اضطراب ممکن است در کودکان نیز دیده شود.
رفتار والدین با کودکان تاثیر بسزایی در بروز اضطراب بیماری دارد؛ بی تردید والدینی که ویژگی های شخصیتی حساس و شکننده ای دارند، زمینه مساعدی برای بروز این اختلال در فرزندانشان فراهم می کنند. معمولا چنین والدینی با فرزندان خود و حتی سایر دوستان و آشنایان با اضطراب، استرس و فشار روانی برخورد می کنند و به جای به کارگیری مهارت های حل مساله، نه تنها مدام با فشارهای روانی دست و پنجه نرم می کنند بلکه خود را نیز در برابر حل آن مشکلات ناتوان می بینند که به طور حتم این وضعیت بحرانی، قابل انتقال به فرزندان خواهد بود و آنها را مجبور به فراگیری یا تقلید خواهد کرد. کودک در این جو خانواده اندک اندک به این نتیجه می رسد که مشکلات جسمی اش جدی بوده و به وارسی های دقیق و بیشتر از بدن خود نیازمند است؛ مثلا وقتی فرد در خانواده راجع به مشکلات جسمی اش توضیح دهد و اطرافیان نیز او را تایید کنند، همین موضوع ممکن است موجب تقویت افکار خودبیمارانگارانه در فرد شود.
این روزها نگرانی درمورد مسایلی که از کنترل ما خارج هستند تا حدود زیادی زندگی عادی ما را تحت تاثیر قرار داده است.
اما چه باید کرد تا این نگرانی ها روند عادی زندگی ما را مختل نکند؟
چند راهکار برای مقابله با اضطراب بیماری ارایه میکنیم:
1. اولین و اصلی ترین راه برای مقابله با ترس و اضطراب تغییر نحوه تفکر است، پس افکار خود را به چالش بکشید. وقتی مداوم اخبار و آمار کشته شده های یک بیماری را پیگیری میکنیم یک نگرانی عادی برای شما تبدیل به فاجعه خواهد شد و باعث میشود که ما بدترین نتیجه ممکن را در نظر بگیرید.
2. مراقبت از خود را تمرین کنید. برای افرادی که دچار اضطراب به خصوص اضطراب بیماری هستند پیگیری زیاد اخبار مربوط به یک بیماری اصلا کمک کننده نیست. برای این افراد بهتر است به صورت روزانه توصیه های مراقبت از خود را دریافت کنند که میتواند شامل حرف زدن و خندیدن با یک دوست بیرون از خانه به مدت 30 دقیقه باشد.
3. سعی کنید فقط روی مسایلی که تحت کنترل شما هستند تمرکز کنید. دو دایره بکشید و تمام نگرانی های خود حتی آن هایی که تحت کنترل شما نیستند را در دایره بزرگ بنویسید و در دایره کوچکتر اموری که کنترل آنها دست شما است را بنویسید و انرژی و تمرکز خود را روی مطالب دایره کوچکتر بگذارید مثل کنترل بهداشت فردی و بهبود سیستم ایمنی بدن
4. خودتان را از اخبار دور نگه دارید. شما باید کاملا نسبت به مسایل بهداشتی برای حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان آگاهی کسب کنید اما این به این معنی نیست که به تک تک اخبار رسیده از منابع مختلف تکیه کنید و مدام آن ها را مطالعه کنید تا نگرانی را در شما تشدید کند.به امید روزهای خوب. استعدادتو

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه